YEŞİLİN YOK OLUŞUNA ŞAHİT OLDU
Haber
01 Temmuz 2021 - Perşembe 10:30 Bu haber 1075 kez okundu
 
YEŞİLİN YOK OLUŞUNA ŞAHİT OLDU
Bölgede helikopter olmayışının, orman yangınını söndürme sürecini uzattığını belirten Kızılboğa, “yeşilin yanışına ve yok oluşuna hazin bir şekilde şahit olduk” dedi.
SİYASET Haberi
YEŞİLİN YOK OLUŞUNA ŞAHİT OLDU

İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, Bingöl’de meydana gelen orman yangını ile ilgili açıklama yaptı.

Genç ilçesinde geçtiğimiz hafta Cuma günü çıkan orman yangının güçlükle söndürülebildiğini belirten Kızılboğa, “Türkiye’nin dört bir yanında belirli aralıklarla bu tür yangınlar çıkıyor. Hepimiz çıkan bu yangınları içimiz yana yana seyrediyorduk. Şimdi aynı durum Bingöl’de de meydana geldi. Çıkan yangınla yalnızca ağaçlar değil, ciğerlerimiz, nefesimiz de yandı, kül oldu.
Ne yazık ki çıkan orman yangınına müdahalede de geç kalındı. Bölgede helikopter olmayışı, başka bölgeden transfer edilmesi süreci daha da uzattı ve yeşilin yanışına ve yok oluşuna hazin bir şekilde şahit olduk. Henüz yaramız tazeyken, yetkililerden yüreklere su serpen açıklamalar beklerken ise talihsiz bir olay daha yaşadık. Orman Bakanlığı’ndan yanan ormanla ilgili “yanan otlardı” açıklamasını duyduk. Doğanın yok oluşunu bu denli basite indirgemeyi, adı üstünde Orman Bakanlığı gibi bir kuruma yakıştıramadık” dedi.

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ!”
“Bingöl’de çıkan yangınla ilgili ‘yangının çıkış nedeni bilinmiyor’ ifadesini kabul etmediklerini belirten Kızılboğa, şunları söyledi: “Yetkili kurumlar, yetkili organlar yangının nedeni veya kim tarafından çıkartıldığını belirlemek ve tespit etmek için varlar. Ancak birçok yangında olduğu gibi ciğerlerimiz kül olduğuyla kalacak. Ne bir neden ne de bir sorumlu çıkmayacak, kimse hesap vermeyecek ve istifa etmeyecek! Yemyeşil alanlar sapsarı alanlara belki de daha sonra dev bir beton yığınına dönüşecek. Ancak biz cennet ülkemizin renginin solmasına izin vermeyeceğiz ve elimizden geldiğince bu tür olayların takipçisi olacağız.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: YEŞİLİN, YOK, OLUŞUNA, ŞAHİT, OLDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı