İsmail GÜRSAÇTI Algıyı yönetmek
Yazı Detayı
24 Ocak 2021 - Pazar 14:34 Bu yazı 1286 kez okundu
 
Algıyı yönetmek
İsmail GÜRSAÇTI
 
 

Covid 19 salgını bütün Dünya’nın yaşam tarzını, iş yapış şekillerini ve tüketici alışkanlıklarını ciddi oranda değiştirdi.

Bazı çevreler özellikle bu veba salgını ortamında esnaflar üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışsa da açıklanan rakamlar bu tür söylemleri tamamen çürütüyor.

Resmî rakamlara göre bu dönemde perakende satışlar yüzde 12 artarken gıda ve içecek satışları yüzde 15 artış kaydetti. Yani bu dönemde pazar esnafının iş yapmadığını söylemek samimiyetten uzak, algı oluşturmaya dönük, saha içinde dolanan ve oyuna etkisi olmayan futbolcunun tribünlere oynamasından başka bir şey değildir.

Şehrimize özgü, Üniversitesi’nin arı ve arı ürünleri alanında ihtisaslaşmasıyla tutarlı, Ballı Petekli tasarımıyla takdir toplayan Bingöl Belediyesi’nin sokak aydınlatmaları da her başarılı iş gibi taşlanmaya karalanmaya başlandı. Aydınlığı sevmeyen, karanlığa sevdalı, çukur zihniyetli, yapmaktan çok yıkmaya hevesli bu zümre sokak aydınlatmalarını meyhaneye benzetmiş. Kişinin fikri ne ise zihninde de o yer edinir ve dilinden de o dökülürmüş. Ağaç sevgisini bahane eden bir grup ise şehirde aydınlatmalar için çınarların kesildiğini iddia ediyor. Kişi iddiasını ıspatlamakla mükelleftir. Şehirde bir dikili ağacı olmayanların, ormanlar yakılırken ses çıkarmayanların ağaç sevgisini anlamakta pek güç olsa gerek.  Demek ki ağaçlarla beraber gözlerini kör eden düşmanlığı da budamak gerekiyormuş.
40 yıldır bölgemizin gelişimine engel, insanların acıları ve mağduriyetleri  üzerinden siyasi alan oluşturanların, doğayı ve yeşili kötü emelleri için sığınak olarak kullananların, istatistik rakamlarını çarpıtarak toplumda ümitsizlik oluşturup devlet ile millet arasında oluşan kardeşlik bağını zedelemeyi amaçladıklarını gördük. Bu zihniyete sormak gerekir; Bölgemizin ve ilimizin kalkınmada geri kalmasının en önemli sebebi nedir?  Büyük yatırımların gelmeme sebebi nedir? Köylerimizin boşaltılması ve batıya göçün sebebi nedir? Bölgemizdeki işsizlik ve yoksulluğun temel sebebi nedir? Terörün Türkiye ekonomisine verdiği zararla Bingöl’e kaç Sütaş fabrikası açılırdı, kaç tane Çapakçur Köprüsü yapılırdı, kaç tane üniversite kurulurdu? 

Muhalefetin bu popülist söylemlerine karşı şehrimizin gündeminde Bingöl Merkezli Bölgesel Kalkınma yatırımı Sütaş Fabrikası yer alıyor.  500 işyeri ve 3 bin istihdam kapasiteli Yeni Sanayi Sitesi yatırımları yer alıyor. Hastanesi Kampüsü’nün kurulması, Diş Hekimi Hastanesi, halk kütüphanesinin inşası, kuzey çevre yolunun bitirilmesi, 600 kişinin istihdam edileceği Tekstilpark Projesi’nin yapımı, organize sanayi bölgesinin büyütülmesi, Hükümet Konağı ve Belediye Hizmet Binalarının tamamlanması, askeri alanın dönüştürülmesi, kent meydanı, yeni yerleşim yerlerinin planlanması, TOKİ projeleri ve daha bir çok yatırım yer alıyor. Şehrimizdeki bu gelişmeler küresel ekonominin yüzde 4 küçüldüğü bir dönemde pandemi salgınına rağmen yaşanıyor ve bu yatırımların şehrimize kazandırılmasında güçlü bir siyasi irade yer alıyor.

 
Etiketler: Algıyı, yönetmek,
Yorumlar
Haber Yazılımı