İsmail GÜRSAÇTI Bingöl’de 2020 nasıl geçti, 2021’de neler bekleniyor?
Yazı Detayı
25 Aralık 2020 - Cuma 13:50 Bu yazı 1751 kez okundu
 
Bingöl’de 2020 nasıl geçti, 2021’de neler bekleniyor?
İsmail GÜRSAÇTI
 
 

Bütün İnsanlık 2020 yılını çok çetin ve yıkıcı etkileri olan salgın hastalığın gölgesinde depremler ve felaketler altında geçirdi.

Bütün Dünya ülkelerini olumsuz etkileyen salgın hastalık döneminde Türkiye 2020 yılına birçok müjde, tarihi gelişme ve yatırımlar sığdırdı.

Karadeniz’de Doğalgaz keşfi, Yerli Otomobil, Ayasofya açılışı, Savunma Sanayisinde gelişmeler, Karabağ’ın Ermeni işgalinden kurtarılması, Mavi Vatan’daki egemenlik haklarımız konusunda dik duruş, terörün bitirilmesi gibi gelişmeler ulusal anlamda göğsümüzü kabartan gelişmeler oldu.

Bingöl yerelinde ise salgın hastalığa rağmen 185 milyon lira kamu yatırımı yapıldı. Sigortası olmayan 50 binden fazla vatandaşımıza destekler verildi. Sosyal Devlet anlayışıyla bu destekler vatandaşın kapısına götürülerek teslim edildi. Mart ayında başlayan ve Şubat 2021’ kadar uzatılan Kısa Çalışma ödeneği ile özel sektörde çalışan 5 binden fazla işçiye maaş desteği, işverene ise KDV, vergi indirimi, kira yardımı ve nakdi destekler sağlandı. Kredi Garanti Fonu’ndan alınan krediler ise milyonları aştı. 

Milli Eğitim, Tarım, Müftülük, Tapu, Kadastro, Emniyet, AFAD, Çağrı Merkezi gibi birçok kamu binası yenilendi. Valilik ve Belediye Hizmet Binaları ile mega projelerden SÜTAŞ ve 2. Sanayi Sitesi yatırımları da bitme aşamasına geldi.

Solhan ve Genç ilçelerine Doğalgaz verildi. 

25 milyon lira yatırım bedeli ile İl Özel İdaresi iş makinası parkı yenilendi ve 250 kilometreden fazla asfalt çalışması ile rekor hizmetler gerçekleştirildi.

Tarım ve Hayvancılık yatırım projelerinden IPART projeleriyle eş değere sahip Bingöl’den gönderilen 52 özel sektör yatırım projelerinin tamamına hibe desteği verildi. 110 tonluk alabalık üretimi ve bal ormanlarının kurulması Tarım alanında öne çıkan gelişmeler oldu.

Gelecek dönemde ise ilimizde; Kent Meydanı Çalışmaları, Askeri alanın dönüştürülmesi, 600 kişinin istihdam edileceği Tekstilpark Projesi, 500 yataklı Yeni Hastane ile Sağlık Kampüsü’nün kurulması, Kentsel Dönüşüm Projeleri, Bingöl Üniversitesi’nin Diş Hekimi Hastanesi, Teknopark, Arı Ürünleri Satış Ofisi’nin kurulması, birçok yol ve istihdam projelerinin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

 
Etiketler: Bingöl’de, 2020, nasıl, geçti,, 2021’de, neler, bekleniyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı