Mehmet Korkutata KISSADAN HİSSE! MİTOLOJİK EFSANE ZÜMRÜDÜANKA KUŞU!
Yazı Detayı
13 Haziran 2021 - Pazar 17:50 Bu yazı 1723 kez okundu
 
KISSADAN HİSSE! MİTOLOJİK EFSANE ZÜMRÜDÜANKA KUŞU!
Mehmet Korkutata
mkorkutata@hotmail.com
 
 


Anka kuşu anlam olarak Farsça'dan gelmektedir. Araplara göre anka, Iran'lılara göre de simurg kuşudur.
Türkçe'deki anlamı ise zümrüdü anka kuşudur.
Zümrüdü anka kuşu, pers mitolojisinde ortaya çıkan ve zaman içerisinde doğudaki hikâye ve efsanelerde de yer almaya başlayan bir kuştur. Efsanelerde Simurg, Sênmurw Sîna-Mrû gibi başka isimlerle de anılmaktadır. Türk mitoloji'sinde ise; Anka kuşu veya Tuğrul kuşu olarak anılan bu kuş yabancı kaynaklarda ise "Phoenix"olarak geçmektedir. Pers edebiyatında Homa olarak tanımlanmış, Arapça kaynaklarda ise Rukh olarak yer almıştır. Kaf Dağı'nın zirvesinde köşke benzeyen bir yuva'da yaşadığına inanılır. Yassı burunlu ve yırtıcı görünümlüdür. 
  
Efsaneye göre Simurg ya da bilinen adıyla Zümrüdü anka kuşu, bilgi ağacının dallarında yaşar ve akıllara gelebilecek her şeyi bilir. Öyle ki, bütün kuşlar ona inanır, başları sıkıştıkça Simurg'un kendilerine yardım edeceğini, onları hep zor durumlardan kurtaracağını düşünürler. Zümrüdü anka kuşu öleceğini hissettiği zaman kendisine ağacın kuru dallarından bir yuva yapar ve hiç bir zaman ne olduğu anlaşılmayan bir yapışkanla yuvayı sıvar, yuvanın içinde ölümü bekler. Ta ki güneş bütün görkemiyle ortaya çıkıp kuru dalları yakıncaya kadar! Simurg oluşturduğu yuvada yanarak ölür ve küllerinden yeniden doğar.
             
Bu kısır döngü sürerken, kuşların başına bir gün öyle bir talihsizlik gelir ki, Simurg'tan yardım istemeleri gerekir. Birden Simurg'un uzun süredir hiç görünmediğini fark ederler. Öyle çok beklerler ki yuvasından çıkıp havalanacağı anı ve sonunda umudu keserler. Tam herşeyin bittiğini düşündükleri bir anda, çok uzaklardaki bir ülkede, Zümrüdü anka kuşunun kanadından bir tüy bulunur. Umutları yeniden yeşeren bütün kuşlar, birlik olup Simurg'un yuvasına gitmeye karar verirler. 

Ancak Zümrüdü anka kuşu yuvası, etekleri bulutların üstünde olan, görkemli Kaf Dağı'nın tepesindedir. Oraya ulaşmak için yedi dipsiz vadiyi geçmek gerekmektedir. Bu vadiler öyle zorludur ki yolda bir sürü kuş kaybolur.

1.VADİ- İRADE VADİSİ! Burası kuşlar için bir cennettir. Aradıkları her şeyi irade vadisinde bulurlar. Bir anda her şeyi isteyebileceklerini fark ederler. Sınırlar yoktur. Zevke, sefaya, bütün emellerine kavuşabileceklerdir. İnsanları anlatan masallardaki gibi çalışmadan, uğraşmadan, mevki ve makam sahibi bile olabileceklerdir. Öyle çok kuş vadinin sihrine kapılır, öyle çok şey ister ki, bu vadide bir sürü kayıp verilir.

2.VADİ-AŞK VADİSİ! Vadiye girince bütün kuşların gözünü bir sis kaplar. Gördükleri biçimsiz şekilleri, taşları, odun parçalarını, birer sülün, birer kuğu sanırlar. Gözleri kör olmuştur. Kapılırlar, sürüklenirler ve gözden kaybolurlar. 

3.VADİ-CEHALET VADİSİ! Bu vadide her şey güzel gelir gözlerine. Anka kuşunu bile unuturlar, nereye gittiklerinin hiç  bir önemi yoktur. Orada da gökyüzü, burada da gökyüzü ve ilginç nesneler görürler, ancak ne olduğunu sorgulamazlar. Önemsemedikçe düşünmemeye başlarlar. Düşünmedikçe unuturlar, unuttukça yükleri hafifler ve artık amaçsızca gülümsemeye başlarlar. 

4.VADİ-İNANÇSIZLIK VADİSİ! Vadiye girdiklerinde birden her şey anlamını yitirir. Simurg'u bulmanın hiç bir şeyi değiştirmeyeceği inancına kapılırlar. Kesin öleceklerini iddia edenler, Simurg'un çözüm bulamayacağını söyleyenler, bu kadar yolu boşa geldiğini, emeklerinin boşa gittiğini düşünenler vardır. Kanadı yaralanan bir kuşun aşağıya düştüğünü, hepsinin başına ayrı şeyin geleceğini bağıra, bağıra söylerler. Tüm bu olanlardan sonra kuşların birçoğu yolu tamamlayamayacaklarını ya da tamamlasalar da hiç bir işe yaramayacağını söyleyip geri döner. 

5.VADİ-YALNIZLIK VADİSİ! Vadiye giren bütün kuşları korku salar. Bulundukları yerde sadece kendileri varmış gibi endişeye kapılırlar. Acıkan sadece kendi karnının doymasını düşünür. Tek başına avlandığı için de başarılı olamayıp daha büyük hayvanlara yem olur. Herbiri kendi başına hareket etmeyi seçer ve yönünü  tek başına bulmaya çalışır. Kendilerini kimse yokmuş gibi, yapayalnız hissederler. Milyonlarca kuşun aynı amaç için uçmakta olduğu akıllarının ucundan bile geçmez. 

6.VADİ-DEDİKODU VADİSİ! Kuşlar vadiye girdiklerinde her köşesinde fısıltılar duyulmaya başlar. En arkadaki kuş, Simurg Anka'nın yeniden doğuşta tüylerinin yandığını söyler. Öndeki kuş bunu duyar ve yanan tüylerin tekrar çıkmadığını söyler. Bir öndeki kuş bunu duyar, yanan tüyleri çıkmadığı için Anka kuşunun gizlendiğini söyler. Bir öndeki kuş bunu duyar, morali bozuk olduğu için Simurg'un, saklanırken, onu görenlere  zarar verdiğini söyler. Daha öndeki kuş bunu duyunca, herkese zarar veren Simurg'un, dayanamayıp kendini öldürdüğünü söyler. En öndeki kuşa, gitmeye gerek kalmadığı, Simurg'un toprak olduğu bilgisi gelir. Bir çok kuş söylentilere inanarak geri döner. 

7.VADİ-BEN VADİSİ! Bütün kuşlar, "BEN" Vadisine girer girmez, içlerinde değişik bir his uyanır. Kimi diğer kuşun kanadını eleştirmeye başlar, bir diğeri her şeyi bildiğini iddia eder. Yanlış yoldan gidiliyor diye kargaşa çıkar. Her kafadan bir ses çıkmaktadır. Her kesin fikri vardır ve hepsi de söyleyen için doğrudur. Sanki milyonlarca farklı yol varmış gibi hepsi en önde lider olmak ister, öne geçmek için biribirlerini ezip dururlar.Ta ki vadiden çıkana, "BEN" den uzaklaşana dek.

Ve nihayet vadiden Kaf Dağı'na vardıklarında, dünyadaki bütün kuşlardan geriye sadece OTUZ tanesi kalır. Zorlu vadilerden  geçen bu  otuz kuş, yuvaya vardıklarında Zümrüdü Anka kuşunun "OTUZ " demek olduğunu öğrenirler. Yani kalan kuşların hepsi Simurg'tur. Kurtarıcı, bilge, mükemmel kuş ve bu yedi vadiyi geçen kuşların tamamıdır. İradesine hâkim olan körü körüne bağlanmayan, düşünen, kendini geliştiren, kendine ve başaracağına inanan, hep birlikte hareket edilmesi gerektiğini bilen, yalnız olmayı tercih etmeyen, dedikodu yapmayan ve en önemlisi egosunu eğiten kuşlar Simurg tur. 
              
Zümrüdü anka kuşundan alınacak temel ders neyi arıyorsan sen, O'sundur. Mevlana'nın bu sözü anka kuşundan alınacak dersi ifade etmektedir. Kuşların hükümdarı olan Simurg İran kültüründe kullanılmakta ve anka kuşunun kendisidir. Zümrüdü anka ise Türk kültüründeki ismidir. Küllerinden doğmuş olan anka efsanesine göre çok sayıda rivayet bulunmaktadır. Bu rivayetlerden alınması gereken önemli dersler bulunmaktadır. Sabırlı olmanın, gayret etmenin, emek sarf etmenin ve kendi Anka kuşunu kendin oluşturmanın önemi vurgulanmaktadır.
Anka kuşu nedir diye merak edenler için somut bir tanım yapmak kolay olmayacaktır. Eski mitolojilerden günümüze uzanan bir efsanedir. Bazı inanışlara göre yeniden diriliş ve var oluş anlamı taşımaktadır. Efsanevi ve gizemli bir kahramandır. Kuşların babası ve lideridir. Masal ve bir çok sanat eserine konu olmayı başarmıştır. 

Saygı ve muhabbetlerimle!
Mehmet KORKUTATA

 
Etiketler: KISSADAN, HİSSE!, MİTOLOJİK, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , EFSANE, ZÜMRÜDÜANKA, KUŞU!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
18 Temmuz 2021
KURBAN BAYRAMI!
673 Okunma.
16 Temmuz 2021
İLÂHİ ÇAĞRI EZAN!
545 Okunma.
13 Temmuz 2021
NAMAZ DİNİN DİREĞİ VE ALLAH'IN NURUDUR!
619 Okunma.
11 Temmuz 2021
SEVDAMSIN İSTANBUL!
654 Okunma.
08 Temmuz 2021
ZAZALARIN SEVDASI BİNGÖL
934 Okunma.
07 Temmuz 2021
BELÂ VE MUSİBETLERE KARŞI SABIR!
722 Okunma.
05 Temmuz 2021
ZAZA DİYARI CAN BİNGÖL'ÜM!
1042 Okunma.
02 Temmuz 2021
GARİBANIN ÜMİDİ AŞI, MEDENİYETLERİN SIRDAŞI CANIM İSTANBUL
1267 Okunma.
30 Haziran 2021
MÜ'MİNİN EN ETKİLİ SİLAHI DUA!
1113 Okunma.
25 Haziran 2021
İNANÇ İHLAS VE SAMİMİYET!
1693 Okunma.
22 Haziran 2021
GELECEĞİMİZİN TEMİNATI ÇOCUKLARIMIZ!
1535 Okunma.
18 Haziran 2021
BÜTÜN ENGELLER EĞİTİM VE İNANÇ İLE AŞILIR!
1807 Okunma.
15 Haziran 2021
AKRABA ZİYARETİNİN FAZİLETLERİ (SILA-İ RAHİM)
1794 Okunma.
09 Haziran 2021
İSLAM"DA ÖLÇÜ
2132 Okunma.
06 Haziran 2021
ÖFKE İLE KALKAN ZARARLA OTURUR!
2160 Okunma.
02 Haziran 2021
EDEP VE HÂYA İMANDANDIR!
2378 Okunma.
28 Mayıs 2021
GÜÇLÜ VE HUZURLU BİR TOPLUM İÇİN BİRLİK VE BERABERLİK ŞART!
2641 Okunma.
25 Mayıs 2021
TEVEKKÜL!
2604 Okunma.
20 Mayıs 2021
NİKÂH AKDİ VE EVLİLİK HAYATI!
2991 Okunma.
17 Mayıs 2021
İLİM ÖĞRENMEK HER MÜSLÜMAN'A FARZDIR!
2816 Okunma.
13 Mayıs 2021
RAMAZAN BAYRAMI
3205 Okunma.
12 Mayıs 2021
İSLÂM BEDEN VE RUH SAĞLIĞI
2821 Okunma.
10 Mayıs 2021
CENNET KOKULU ANNELER
3012 Okunma.
08 Mayıs 2021
KADİR GECESİ
3198 Okunma.
04 Mayıs 2021
GAFLET ZİNCİRİ
3654 Okunma.
02 Mayıs 2021
RAMAZAN FİTRE VE ZEKÂT!
3493 Okunma.
30 Nisan 2021
ASRIN VEBASI İSRAF VE SAVURGANLIK
3423 Okunma.
27 Nisan 2021
KADIN VE İSLAM HUKUKU
3689 Okunma.
26 Nisan 2021
KUL HAKKI VE KAMU MALLARINA KARŞI DUYARLI OLMAK!
3572 Okunma.
25 Nisan 2021
SELAMLAŞMANIN FAZİLETLERİ
3479 Okunma.
22 Nisan 2021
MÜKEMMEL DİN İSLAM
3948 Okunma.
Haber Yazılımı